Przejdź do treści strony

Święto plonów w Mierkach

"Żniwa, żniwa i po żniwach"

Wieniec, bukiety ze zbóż, kwiaty, warzywa i owoce to nieodłączny element święta plonów, święta rolników.

11 września w sobotnie popołudnie, przy bezchmurnym niebie, mieszkańcy Mierek i zaproszeni goście zebrali się przy kapliczce rozpoczynając IX Dożynki Wiejskie. Po wspólnej modlitwie, którą poprowadził ks. Remigiusz Klimkowski Proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku. Ksiądz proboszcz poświęcił wieniec i zebranych. Korowód dożynkowy przy dźwiękach i śpiewie kapeli Śparogi przeszedł do świetlicy. Na placu przed świetlicą w pięknej scenerii zbóż i płodów rolnych zgodnie ze staropolską tradycją odbył się obrzęd dożynkowy. Starostowie dożynek Justyna Komuda i Jan Piasecki wręczyli Gospodarzowi Gminy Mirosławowi Stegienko bochen chleba.

W części oficjalnej Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko życzył rolnikom i mieszkańcom sołectwa wszelkiej pomyślności, zdrowia i dobrych plonów, a członek Zarządu Powiatu Olsztyńskiego Artur Wrochna przekazał życzenia od Starosty Powiatu Olsztyńskiego Andrzeja Abako.

Mieszkańców i zaproszonych gości przywitała sołtys Sołectwa Mierki Halina Żydecka.

Podziękowała Starostom Dożynek, że zechcieli pełnić tę zaszczytną funkcję. Zgodnie z tradycją gospodarze podzielili się z zebranymi chlebem dożynkowym. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku, kapeli Śparogi, dla mieszkańców przygotowano konkursy z nagrodami.

Wszyscy obecni na uroczystości mogli skosztować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich w Mierkach, oraz pysznych ciast upieczonych przez mieszkanki sołectwa. Uroczystość i oprawę muzyczną przygotował MDK w Olsztynku.

Wieczorem w świetlicy odbyła się zabawa taneczna. Wszyscy bawili się dobrze.

IX Wiejskie Dożynki sponsorowali: Zbigniew Krawczyk, Marta i Marcin Jagielski, Janusz Komuda, Stefan Podsiadłowski, Jan Piasecki, Andrzej Wojda, Piotr Żółtowski, Zbigniew Wasieczko, Elżbieta i Wojtek Gogolewski, Tymbark-MWS sp. z o.o., Koło Gospodyń Wiejskich, sklep spożywczy Jolanta Gramś, sklep abc Małgorzata Gruszczyńska, UTH-serwis palet, AN-MAR.parapety, Ubezpieczenia Rozbiccy, Hurtownia owoców i warzyw B.G.Gajdamowicz ,Zakład Remontowo Budowlany Maciej Kaszuba.

Sponsorom i darczyńcom serdecznie dziękuję w imieniu własnym i mieszkańców.

Dziękuję wszystkim którzy pomagali w przygotowaniu dożynek. Szczególne podziękowania należą się koleżankom z Koła Gospodyń, które poświęciły własny czas nie szczędziły sił w przygotowanie i przebieg uroczystości dożynkowych.

Dziękuję Radzie Sołeckiej, młodzieży ze Stowarzyszenia, wszystkim osobom które pomagały i wspierały aby to wielki wydarzenie integrujące naszą społeczność wiejską się odbyło. Dziękuję nauczycielkom i uczniom szkoły podstawowej za uświetnienie naszej uroczystości. Dziękuję policji z Komisariatu w Olsztynku za dbanie o bezpieczny przebieg uroczystości.

Halina Żydecka