Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza przedstawicieli samorządów z Polski i Niemiec do udziału w dwuletnim programie współpracy „U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów ”.
Celem projektu jest nawiązanie długofalowych kontaktów między grupami młodzieży i budowanie trwałej współpracy instytucjonalnej pomiędzy placówkami edukacyjnymi, kulturalnymi oraz socjalnymi, pracującymi z młodymi ludźmi i na ich rzecz. Do uczestnictwa w programie zgłaszać się mogą osoby odpowiedzialne za kontakty międzynarodowe w gminie lub powiecie, ewentualnie pracę z młodzieżą lub przedstawiciele oficjalnego stowarzyszenia miast partnerskich, wraz z osobą odpowiedzialną za podobny obszar w gminie lub powiecie partnerskim w Niemczech. Organizator szczególnie zachęca do udziału przedstawicieli tych gmin i powiatów, w ramach których spotkania młodzieży odbywają się rzadko lub wcale nie mają miejsca.
Program składa się z trzech etapów:
- spotkanie sieciujące w maju 2021 roku w Bremie i indywidualne konsultacje samorządów PNWM przy opracowywaniu planów działania,
- realizacja projektów w latach 2021-2022,
- spotkanie zamykające jesienią 2022 roku.
Aby wziąć udział w programie należy wysłać zgłoszenie (wspólnie z niemieckim partnerem) za pomocą formularza on-line do 31 stycznia 2021 r.
Dwuletni program w większości sfinansowany jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Samorządy wnoszą symboliczny wkład finansowy za udział w kilkudniowych spotkaniach sieciującym i zamykającym – w przypadku pierwszego z nich opłata wynosi 110 złotych od osoby. Uczestnicy seminariów otrzymają zwrot części kosztów podróży od PNWM. Koszty ewentualnych spotkań roboczych będą ponosiły na zasadzie parytetu samorząd i PNWM (spotkania mogą być organizowane również online i udział w nich jest wówczas nieodpłatny), a spotkania młodzieży, praktyki i programy specjalistyczne otrzymają dofinansowanie z PNWM.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży jest organizacją międzynarodową, która umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Została utworzona w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Posiada dwa biura: w Warszawie i Poczdamie. Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu zrealizowano blisko 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony uczestników.
Szczegółowy opis programu oraz formularz zgłoszeniowy on-line znajduje się na stronie:
https://pnwm.org/program-spotkania-mlodziezy-w-ramach-polsko-niemieckich-partnerstw-gmin-i-powiatow/