Przejdź do treści strony

Obowiązek segregacji odpadów w gminie Olsztynek od 1 czerwca 2020 roku!

6 września 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. 2019, poz. 2010) na podstawie, której dokonano zmian w prawie miejscowym. Nowelizacja ww. ustawy przede wszystkim wprowadziła prawny obowiązek segregacji odpadów komunalnych dla wszystkich. Na terenie gminy Olsztynek nowe zasady dotyczące obligatoryjnej segregacji odpadów komunalnych zaczną obowiązywać od dnia
1 czerwca 2020 r.

Poniżej kompendium wiedzy dotyczące zasad już obowiązujących
i nadchodzących zmian.

  1. Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje:

1) w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc,
w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec;

2) w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne;

3) w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, i innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości.

 

  1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego w Ostródzie deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.

 

  1. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty
    za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.

 

  1. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.

 

  1. Właściciel nieruchomości może złożyć nową deklarację zmniejszającą wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w związku ze śmiercią mieszkańca w terminie do 6 miesięcy od dnia tego zdarzenia.
  1. W zabudowie jednorodzinnej oraz na terenie nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe odpady segregowane: papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło, odpady ulegające biodegradacji należy gromadzić w workach lub pojemnikach. W worki zgodnie z harmonogramem, zaopatrywać będzie przedsiębiorca odbierający odpady komunalne. Właściciel nieruchomości we własnym zakresie wyposaża nieruchomość w pojemniki do odpadów zmieszanych (resztkowych) i do popiołu z palenisk domowych.

 

  1. W zabudowie wielolokalowej odpady segregowane: papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło, odpady ulegające biodegradacji należy gromadzić w pojemnikach. Pojemniki
    do gromadzenia odpadów dostarczy przedsiębiorca odbierający odpady komunalne. Właściciel nieruchomości wielolokalowej, we własnym zakresie, wyposaża nieruchomość w pojemniki do odpadów zmieszanych (resztkowych) i do popiołu
    z palenisk domowych.

 

Do NIEBIESKICH worków/pojemników na PAPIER należy wrzucać: gazety, czasopisma, katalogi, książki w miękkich okładkach lub
z usuniętymi twardymi, papier szkolny
i biurowy, ścinki drukarskie, karton, tekturę, worki papierowe, zeszyty, notesy, papier pakowy, torby i worki papierowe, papierowe rolki po papierze toaletowym.

Nie wrzucamy: papieru lakierowanego, woskowanego lub foliowanego, papieru zatłuszczonego, silnie zabrudzonego
i mokrego, papieru higienicznego (chusteczek, toaletowego, ręczników, wacików, pieluch) tapet, worków po cemencie i nawozach, kalki, kartonów po mleku i napojach (tzw. opakowań wielomateriałowych).

 

 

Do ŻÓŁTYCH worków/pojemników na TWORZYWA SZTUCZNE I METALE należy wrzucać: plastikowe butelki PET, plastikowe torebki, puszki po konserwach i napojach, metale kolorowe, kapsle, opakowania wielomateriałowe np. kartoniki po sokach, mleku.

Nie wrzucamy: butelek i pojemników po olejach i smarach, zabawek, butelek
i pojemników z zawartością, baterii, puszek po farbach, opakowań po aerozolach.

 

Do ZIELONYCH worków/pojemników na SZKŁO należy wrzucać: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wrzucamy: szkła płaskiego (szyby, lustra, szyby samochodowe), szkła okularowe, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, porcelany, ceramiki, fajansu, żarówek, świetlówek, kineskopów, opakowań po lekach
i środkach chemicznych.

 

Do BRĄZOWYCH worków/pojemników na ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI należy wrzucać: odpady kuchenne: resztki jedzenia, suchy chleb, obierki warzyw
i owoców, fusy, skorupki. Odpady zielone: skoszona trawa, liście, gałęzie, kwiaty, inne odpady roślinne.

Nie wrzucamy: innych odpadów, mięsa i kości, popiołu, zwierzęcych odchodów, pieluch. UWAGA: w przypadku kompostowania odpadów ulegających biodegradacji
w kompostowniku przydomowym oraz pomniejszenia opłaty z tego tytułu, przedsiębiorca nie zostawia worka na te odpady i ich nie odbiera.

 

 

Pojemnik czarny oznaczony napisem „Zmieszane” przeznaczony na odpady zmieszane (resztkowe), których nie da się wysegregować.

Wrzucamy: papier lakierowany, woskowany lub foliowany, papier zatłuszczony, silnie zabrudzony i mokry, papier higieniczny (chusteczki, ręczniki, waciki, pieluchy), szkło stołowe, ceramika, szkło żaroodporne, mięso, kości i ości, zmiotki z podłogi, zawartość z odkurzacza

 

 

Pojemnik niepalny oznaczony napisem „Popiół” na wygaszony popiół z palenisk domowych.

Wsypujemy: wygaszony popiół z palenisk domowych

  1. Od 1 czerwca 2020 roku właściciele nieruchomości jednorodzinnych posiadający przydomowy kompostownik i kompostujący odpady ulegające biodegradacji, otrzymają ulgę w wysokości opłaty. Miesięczne zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 5 zł od jednej deklaracji/nieruchomości.

 

  1. Kontrolę prawidłowości segregacji prowadzić będą pracownicy firmy odbierającej odpady komunalne. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, na właściciela nieruchomości nałożona zostanie kara w wysokości 44 zł od  osoby. Kara zostanie nałożona w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Związek Gmin Czyste Środowisko.

 

  1. Częstotliwość odbioru poszczególnych rodzajów odpadów dla różnego rodzaju zabudowy:

 

Zabudowa jednorodzinna

Nieruchomości wielolokalowe

Zabudowa rekreacyjna

Bioodpady

raz na dwa tygodnie

raz w tygodniu

raz na dwa tygodnie

Papier

raz w miesiącu

raz na dwa tygodnie

raz w miesiącu

Szkło

raz w miesiącu

raz na dwa tygodnie

raz w miesiącu

Tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe i metale

raz na dwa tygodnie

raz w tygodniu

raz na dwa tygodnie

Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne

raz na dwa tygodnie

dwa razy w tygodniu

raz na dwa tygodnie

Meble i inne odpady wielkogabarytowe

raz na kwartał

raz w miesiącu

raz na kwartał

Odpady budowlane i rozbiórkowe

odbiór po indywidualnym uzgodnieniu terminu z uprawnionym przedsiębiorcą

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

dwa razy w roku

Popiół z palenisk domowych

w okresie od 1 października do 15 kwietnia – raz na dwa tygodnie, a poza tym okresem jeden raz w miesiącu

 

Szczegółowe harmonogramy odbioru zostaną udostępnione na stronach internetowych Związku Gmin Czyste Środowisko i Olsztynka.

Informujemy, że w związku z wieloma zapytaniami dotyczącymi zasad, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2020 r. uruchomiliśmy, maila dedykowanego powyższemu tematowi, na którego każdy może wysłać nurtujące go pytanie związane z wprowadzanymi zasadami segregacji i odbioru odpadów komunalnychtj. odpady@olsztynek.pl

Ponadto odpowiedzi na poszczególne pytania umieszczane będą na stronie internetowej www.olsztynek.pl w zakładce Odpady Komunalne.