Przejdź do treści strony

„Nim wstanie świt”

Już po raz siódmy nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku uczcili święto 1 marca -Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

27 i 28 lutego w Miejskim Domu Kultury można było obejrzeć uroczysty spektakl poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Program został przygotowany przez uczniów klas: 7a, 7c, 8c i uczennicy 6a pod opieką pań Wioletty Figielskiej-Korgul oraz  Marzeny Obuchowicz. W przedstawieniu wzięli udział także rodzice: pani Izabela Danilewicz i pan Leszek Wasyk. Za oprawę muzyczną był odpowiedzialny pan Maciej Hacia, a układ choreograficzny tańczonego przez uczniów walca był owocem pracy pani Marii Gronkiewicz.

Akcja spektaklu toczyła się w powojennej kawiarni podczas trwania amnestii, którą objęci zostali żołnierze podziemnej Polski. Aktorzy podzieleni byli na dwie grupy. Ci na górze sceny zdawali sobie sprawę z panującej w kraju sytuacji i kłamstw komunistycznego rządu. W dolnej części sceny królowali studenci, którzy cieszyli się końcem wojny i nie przejmowali się tym, co nastąpi jutro. Ogromny kontrast panujący pomiędzy tymi dwoma światami ukazywał emocje, jakie towarzyszyły ludziom w okresie powojennym. Dopełnieniem wzruszających dialogów i wierszy były przepiękne piosenki w wykonaniu uczennic naszej szkoły oraz... samej pani Wioletty. Muzycznym motywem przewodnim był utwór Agnieszki Osieckiej w niezapomnianym wykonaniu Edmunda Fettinga pod tytułem "Nim wstanie dzień". Spektakl zakończył się przekazaniem młodym "światełka pamięci" z rąk żołnierzy - rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny – "Inki", Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, mjr. Zygmunta Szendzielarza.

W czwartek i piątek przed południem spektakl mogli obejrzeć uczniowie naszej oraz innych olsztyneckich szkół. Natomiast 28 lutego o 18.00 widownię zapełnili mieszkańcy naszego miasteczka oraz znakomici goście: starosta powiatowy Andrzej Abako, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Wojda, Jerzy Szmit, radni Rady Miejskiej w Olsztynku, ks. kan. Sławomir Piniaha, dyrektorzy szkół gminy Olsztynek oraz wielu innych. Gościem honorowym uroczystości był Antoni Macierewicz, marszałek senior, były minister MON.

Przedstawienie było niezwykle wzruszające i piękne. Praca nad jego realizacją stała się niezapomnianą przygodą dla samych aktorów. Natomiast wszyscy młodzi widzowie wyszli z niego z przekonaniem, że "historia naszego kraju jest piękna i że należy być dumnym z tego, że jest się Polakiem" - jak w wywiadzie dla Radia Olsztyn stwierdziła jedna z aktorek - siódmoklasistka Blanka Wróblewska.

 

Aleksandra Woźnicka, ucz. kl. 7c

 

Dyrektor szkoły wraz z nauczycielami przygotowującymi przedstawienie składają serdeczne podziękowania pani Katarzynie Waluk za udostępnienie sali w Miejskim Domu Kultury oraz pomoc przy wykonaniu scenografii.