Przejdź do treści strony

MULTIMEDIALNE MUZEUM STALAGU IB I HISTORII OLSZTYNKA

Dnia 26 czerwca 2015 roku w Olsztynku nastąpiła  inauguracja Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag  IB i Historii Olsztynka. W uroczystości  wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i lokalnych instytucji  oraz wszyscy przybyli goście.

Nowy obiekt  wywołuje zainteresowanie zarówno wśród lokalnych mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nas ze wszystkich stron świata. Sukces instytucji świadczy o jej znaczącym  potencjale kulturalnym, edukacyjnym i promocyjnym w skali regionu.

Istotnym zadaniem Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka jest tworzenie bazy danych dotyczącej byłych jeńców wojennych. Ze względu na fakt, że Stalag IB był obozem międzynarodowym, podjęliśmy współpracę z innymi państwami w celu wymiany informacji oraz dokumentacji.

Muzeum podzielone jest na dwie sale. Pierwsza poświęcona jest dziejom Olsztynka oraz walorom turystycznym miasta i gminy. Drugi dział  rozpoczyna się historią I wojny światowej, jej skutków dla tego regionu z szczególnym uwzględnieniem wybudowania mauzoleum Tannenberg-Denkmal, Ta sala przede wszystkim upamiętnia ofiary drugiego co do wielkości w Prusach Wschodnich obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein, funkcjonującego w latach 1939-1945.

 

W okresie od 28 kwietnia 2018 roku do 30 września 2018 roku Multimedialne Muzeum otwarte będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 17:00, a w soboty i niedziele w godzinach od 10:00 do 14:00. Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum przez grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikami Multimedialnego Muzeum.

Kontakt:

Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka
ul. Ratusz 1
11-015 Olsztynek
E-mail: muzeum@olsztynek.pl
Strona WWW: www.muzeum.olsztynek.pl
Telefon: (89) 519 54 90